Georg Jensen. Skønvirke fiskeserveringssæt af sterlingsølv, dessin nr. 38 (2)

Varenummer: 6426819

Næste bud: DKK 3.600
Vurdering: DKK 5.000

Georg Jensen. Skønvirke fiskeserveringssæt af let hammerslået sterlingsølv med gennembrudt skaft. Designet af Georg Jensen i 1912, dessin nr. 38. Stemplet med tidlige franske GJ-importstempler. L. 25 og 26,5 cm. Samlet vægt ca. 254 g. Fremstår med brugsspor.
Litteratur: Janet Drucker: 'Georg Jensen. A Tradition of Splendid Silver', mønsteret afbilledet s. 282. (2)

DKK 3.600
Auktionen afsluttes:  26-04-2024 20:30:00