Gå til mobilt website
Log ind
Log ud
Bliv bruger
Min side
Hjælp
Dansk
English
Auktioner
Fast pris
Kategorier
Få en vurdering
Tilbage
Auktioner
Sølv, bronze, kobber og tin
Sølvbestik
Følg denne vare
Følg ikke denne vare mere
Du er ikke logget ind
Log ind
Du følger nu denne vare
Varer jeg følger
Georg Jensen. Skønvirke fiskeserveringssæt af sterlingsølv, dessin nr. 38 (2)
Varenummer
:
6426819
Hammerslagspris
:
3.600
Vurdering
:
5.000
Georg Jensen. Skønvirke fiskeserveringssæt af let hammerslået sterlingsølv med gennembrudt skaft. Designet af Georg Jensen i 1912, dessin nr. 38. Stemplet med tidlige franske GJ-importstempler. L. 25 og 26,5 cm. Samlet vægt ca. 254 g. Fremstår med brugsspor.
Litteratur: Janet Drucker: 'Georg Jensen. A Tradition of Splendid Silver', mønsteret afbilledet s. 282. (2)
26-04-2024 20:30:00
Showroom:
DK, Vejle, Dandyvej
5
15
50
Alle
Kundenr.
Dato
Tid (CET)
Bud
29096
26-04-2024
19:57:12
3600
Close
Image 1 of 1
Maximize image
Restore image