Georg Jensen: Samling margueritsmykker. (4)

Varenummer: 6470393
Hammerslagspris: DKK 1.400
Vurdering: DKK 1.000

Georg Jensen: Samling margueritsmykker af forgyldt sterlingsølv med hvid emalje bestående af jubilæums broche, vedhæng og et par ørestikker. Diam. 11, 18 og 32 mm. (4) Broche graveret med teksten: Margrethe II, 16. april 1990. Original æske til broche medfølger. Fremstår med minimal alders- og brugsslitage.
Auktionen afsluttes:  11-07-2024 19:55:08