Georg Jensen. 'Magnolia' bonbonniere af sølv, anno 1920

Varenummer: 6436728
Næste bud: DKK 14.000
Vurdering: DKK 18.000

Georg Jensen. 'Magnolia' bonbonniere af let hammerslået sølv, ovalt, skævknækket låg med lågknop i form af magnolia, ben i form af skrubtudsefødder. Designet af Georg Jensen, dessin nr. 2. Udført i 1920. Foruden Georg Jensens stempler også med franske importstempler. H. 8,5. L. 12 cm. Vægt ca. 270 g. Fremstår med brugsspor.
Kaffe- og teservice nr. 2, som 'Magnolia'-bestikket udspringer af, hører til Georg Jensens første korpusarbejder og er designet i 1905.
Litteratur: Lise Funder: 'Dansk sølv. 20. århundrede' (2004), servicet omtalt og afbildet s. 55.
Auktionen afsluttes:  01-05-2024 20:41:29