Frederik Theodor Kloss. Kystparti fra Nordatlanten, antagelig fra Færøerne eller Grønland

Varenummer: 6473081
Hammerslagspris: DKK 600
Vurdering: DKK 1.000

Frederik Theodor Kloss (1802-1876). Kystparti fra Nordatlanten, antagelig fra Færøerne eller Grønland. Akvarel og bly på papir. Usign., utydelig stedbetegnelse i bly. 23,5 x 33,5 (32,5 x 40,5) cm.
Fremstår med misfarvninger og opklæbningsspor i papir. Undersøgt i rammen.
Auktionen afsluttes:  12-07-2024 19:09:00