Fransk safirring af 18 kt. guld - ca. 1.20 ct.

Varenummer: 6402916
Vurdering: DKK 8.000

Fransk safirring af 18 kt. guld prydet med rombeformet facetsleben safir på ca. 1.20 ct. Stemplet med fransk ørn i profil. 1900-tallets Vægt ca. 7,7 gr. B. 0,78 cm. Ringstr. 53/16,7. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Auktionen afsluttes:  13-02-2024 20:26:28