Vurdering:
8.000
Fransk safirring af 18 kt. guld prydet med rombeformet facetsleben safir på ca. 1.20 ct. Stemplet med fransk ørn i profil. 1900-tallets Vægt ca. 7,7 gr. B. 0,78 cm. Ringstr. 53/16,7. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.