Fransk empire kaminur af lueforgyldt bronze, ca. 1800-1810

Varenummer: 6436103
Hammerslagspris: DKK 6.200
Vurdering: DKK 7.600

Fransk empire kaminur af lueforgyldt bronze, øverst kvindefigur bærende blomsterkrans og arm hvilende på medaljon med mor og barnmotiv, soklen med familiescene, selve urkassen med lyre og overflødighedshorn og urskive i form af emaljeret krans med romertal. Urværk ikke sign. H. 51 cm, B. 36 cm, D. 11 cm. Optræksnøgle medfølger. Fremstår med patina, emaljeurkrans med fin revne.
Auktionen afsluttes:  13-02-2024 20:32:00

18232 13-02-2024 19:34:03 DKK 6200
1907412 11-02-2024 21:15:07 DKK 6000