Fire tintallerkener, en varmetallerken af tin, 17-1800-tallet, samt kammerstage af sølvplet (6)

Varenummer: 6438794

Vurdering: DKK < 1.000

Fire tintallerkener af forskellig type, bl.a. en med gammelt graveret monogram, Ø 20,5-23,5 cm, og en varmetallerken af tin fra Thomas Compton London, Ø 24 cm. 17-1800-tallet. Endvidere en kammerstage af sølvplet med ovalt fodstykke og kanneleret fane, tilhørende konisk lyseslukker løstsiddende i hanken. O. 1900. Medfølges af ikke oprindeligt tilhørende lyssaks. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, kammerstagen ustemplet, én tallerken med korrosion. (6)

Auktionen afsluttes:  23-04-2024 19:46:00