Fir. M.P.Christoffersen m.fl. To vintage ringe af 8 kt. guld med syntetisk spinel og 14 kt. guld med turmalin (2)

Varenummer: 6473173
Hammerslagspris: DKK 900
Vurdering: DKK 1.000

To ringe af henholdsvis 8 og 14 kt. guld bestående af:
En vintage ring af 14 kt. guld prydet med gennembrudt ornamentik og en rektangulær facetslebet turmalin i front. Front: 1,3 x 1,9 cm. Ringstr.: 53/ 17. Vægt: ca. 2,8 g. Fremstår ustemplet, lødighed verificeret ved syretest.
En retro ring af 8 kt. guld prydet med en rund facetslebet syntetisk spinel i center. Fremstillet af Fir. M.P.Christoffersen i 1970'erne. Stemplet: MPC MPC. Ringstr.: 64/ 20,25. Vægt: ca. 3,6 g.
Ringene fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Auktionen afsluttes:  11-07-2024 20:30:00