Finn Juhl, Bwana lænestol med tilhørende skammel (2)

Varenummer: 6456469

Næste bud: DKK 22.000
Vurdering: DKK 28.000

Finn Juhl 1912-1989. 'Bwana' lænestol med tilhørende skammel. Stel af massivt teaktræ, løs vendbar sædehynde, original betrukket med sort læder. H. 94 B. 83 sædehøjde 43 cm. Skammel H. 40 cm. Formgivet i 1962. Fremstillet hos France & søn, plakette herfra. Litt: Esbjørn Hiort: Arkitekten Finn Juhl s. 63.
Fremstår med alm. brugsslitage på stolens stel, stedvis kraftig krakeliering på stol og skammels læder, et par mindre reparationer på skammel. (2)

DKK 22.000
Auktionen afsluttes:  28-07-2024 17:08:37