Varenummer: 6426449
Vurdering: DKK 2.800

Et sæt på seks store empire middagsskeer af sølv, 'Dobbeltriflet', fuldstemplet bl.a. med mestermærke for Abraham Nyemann (ca. 1773, Sverige - 1821, borgerskab i København 1804, sidste fremtrædende mester i den tidlige danske empire), København 1806. L. 22 cm. Vægt ca. 458 gr. Fremstår med brugsspor og graveringer, enkelte mindre stødmærker på laf. (6)