Et par safir- og brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.49 ct. Birmingham 2004. (2)

Varenummer: 6427918
Vurdering: DKK 6.000

Et par safir- og brillantørestikker af 18 kt. hvidguld i form af med fire runde led og to rosetter prydet med 2 facetslebne safirer på i alt ca. 0.36 ct., omkranset af 18 små hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.13 ct. Stemplet med engelske gold Hallmarks IL, 750 Birmingham 2004.
Samlet vægt ca. 5,8 g. Cirkel Ø ca. 0,67 cm. L. 2,2 cm. Lettere aldersrelateret brugsspor, bagstikker mangler. (2)
Auktionen afsluttes:  24-05-2024 08:12:49