Et par safir- og brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.49 ct. Birmingham 2004. (2)
Vurdering:
6.000
Et par safir- og brillantørestikker af 18 kt. hvidguld i form af med fire runde led og to rosetter prydet med 2 facetslebne safirer på i alt ca. 0.36 ct., omkranset af 18 små hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.13 ct. Stemplet med engelske gold Hallmarks IL, 750 Birmingham 2004. Samlet vægt ca. 5,8 g. Cirkel Ø ca. 0,67 cm. L. 2,2 cm. Lettere aldersrelateret brugsspor, bagstikker mangler. (2)
24-05-2024 08:12:49