Et par ørelokker af 8 kt. hvidguld prydet med sorte og hvide diamanter, i alt ca. 1.55 ct. (2)

Varenummer: 6451369
Næste bud: DKK 1.200
Vurdering: DKK 2.000

Et par ørelokker/ øreringe af 8 kt. hvidguld prydet med samlet 16 runde facetslebne sorte diamanter på 0.50 ct. flankeret af talrige baguetteslebne diamanter, i alt ca. 1.05 ct. Farve: Wesselton-Cape (H-M). Klarhed: SI-P. Stemplet: JUW 333 D. 0.50 D. 1.05 (diamant carat). L. 4,5 cm. Vægt: ca. 5,5 g. Øreringene fremstår med brugsspor, en baguetteslebet diamant mangler (skal fratrækkes det samlede antal carat).
Auktionen afsluttes:  01-08-2024 19:39:00