Vurdering:
8.000
Et par drop brillantørestikker med kæde og ørebøjler af 18 kt. guld, prydet med 6 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt 0.24 ct. Caraten er stemplet i hver ørestik. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Samlet vægt ca. 2,4 g. Kæde L. 6,5 cm. ørebøjle H. 1 cm. ørestik H. 0,48 cm. minimale brugsspor. (2)