Vurdering:
70.000
Et par brillantørehængere af 18 kt. hvidguld, prydet med 18 større og mindre brillant-, navette- og dråbeslebne diamanter, i alt ca. 4.68 ct. Farve: Top Wesselton (G-H). Klarhed: VVS-VS-SI., flankeret af ca. 204 små hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.80 ct. Stemplet på den ene ørering med kronelogo samt 750. 1900-tallets anden halvdel. Samlet vægt ca. 21,3 g. Top rosetter Ø 0,9 cm. Nederste B. 2 cm. L. 6,25 cm. Lettere aldersrelateret brugsspor. (2)