Et par lange brillantørehængere af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 5.48 ct. (2)

Varenummer: 6426004

Næste bud: DKK 52.000
Vurdering: DKK 70.000

Et par brillantørehængere af 18 kt. hvidguld, prydet med 18 større og mindre brillant-, navette- og dråbeslebne diamanter, i alt ca. 4.68 ct. Farve: Top Wesselton (G-H). Klarhed: VVS-VS-SI., flankeret af ca. 204 små hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.80 ct. Stemplet på den ene ørering med kronelogo samt 750. 1900-tallets anden halvdel.
Samlet vægt ca. 21,3 g. Top rosetter Ø 0,9 cm. Nederste B. 2 cm. L. 6,25 cm. Lettere aldersrelateret brugsspor. (2)

DKK 52.000
Auktionen afsluttes:  06-03-2024 20:51:20