Varenummer: 6436218
Vurdering: DKK 2.600

Et par hvidmalede armstole i gustaviansk stil med guldstafferinger fremstillet i det 20. årh., betrukket med Aubusson produceret gobelinstof på sæde og ryg prydet med La Fontaine scenerier i pastelfarver, ca. 1850. H. 92 cm. B. 64 cm. SH. 46 cm. Stolene fremstår med brugsspor, gobelinstof med aldring og slitage, heraf bl.a. blegede farver og stedvise slitagehuller. (2)

Aubusson tæpper og tekstiler kan dateres tilbage til det 14. århundrede og kommer fra byen Aubusson, som ligger ved foden af ​​Creuse-floden i Frankrig. Et håndværk, der hovedsageligt producerede store dekorative væghængninger, men også Aubusson tæpper og møbelbetræk.

Byens vævningsværksteder begyndte at skabe globeliner i det 14. århundrede med små familieværksteder grupperet i det traditionelle ordenssystem. Byen var ideelt beliggende til denne tekstilproduktion, da Creuse-flodens sure vand hjalp med at affedte uld og fikse farvestoffer.

I 1665 blev byen tildelt titlen Royal Manufactory af kong Louis XIV. Aubusson var blevet kendt for sine ekstraordinære tekstiler og gobeliner. Aubusson-designs afspejlede en stor mangfoldighed i temaer, herunder skildringer af religiøse, pastorale og blomstermønstre.

Tekstilerne var populære blandt velhavende købere fra hele Europa, og byens vævere var samtidig en førende leverandør til den kongelige familie. En oversigt fra 1786 viser mere end hundrede Aubusson-tæpper på Versailles-slottet, og en tilsvarende oversigt over alle kongelige paladser i 1789 beskriver yderligere et stort antal.

Produktionen af de originale tæpper ophørte efter efter flere hundrede års arbejde og sluttede omkring 1870.

I 2009 blev “Aubusson-gobelin” indskrevet på den repræsentative liste over menneskehedens immaterielle kulturarv af UNESCO.
Kilde: Aubusson museet i Frankrig m.fl.
Auktionen afsluttes:  17-07-2024 12:02:52