Varenummer: 6436213
Vurdering: DKK 3.000

Et par forgyldte Louis Seize stole med udskæringer og kanellerede let tilspidsede ben, betrukket med Beauvais fremstillet gobelinstof på sæde og ryg prydet med roser på bl.a. rosa bund. H. 90 cm. B. 50 cm. SH. ca. 47 cm. Stolene fremstår med aldersrelateret patina og brugsspor, heraf lettere bleget stof og ledløst stel på en stol. Stole i øvrigt med senere forgyldning. (2)

Gobelinmanufakturen i Beauvais blev grundlagt 1664 af J.-B. Colbert og havde sin glansperiode i midten af 1700-t. under J.B. Oudrys og François Bouchers kunstneriske ledelse. Fra 1794 blev den drevet som statsvirksomhed med speciale i basse lisse-vævede tæpper til fortrinsvis officielle formål. Siden 1937 er virksomheden forenet med Manufacture des Gobelins (se gobelin), og de to væverier har en årrække været under samme tag i Paris; 1989 flyttede Manufacture de Beauvais tilbage i nye bygninger i Beauvais.
Kilde: 'Den Store Danske'
Auktionen afsluttes:  17-07-2024 12:02:16