Vurdering:
Et par empire væglampetter af forgyldt bronze, hver med en drejbar lysarm sat i ovalt vægbeslag udformet som akantusblade, 1800-tallet. Senere monteret til el. H. ekskl. elektrisk 'stearinlys' ca. 21 cm. H. i alt inkl. pære 35 cm. Fremstår med patina, den ene mangler den kugleformede skrue i bunden af lysarmen, den anden har en slidt stofledning. (2)