Et par empire væglampetter af forgyldt bronze, 1800-tallet (2)

Varenummer: 6422385

Vurdering: DKK < 1.000

Et par empire væglampetter af forgyldt bronze, hver med en drejbar lysarm sat i ovalt vægbeslag udformet som akantusblade, 1800-tallet. Senere monteret til el. H. ekskl. elektrisk 'stearinlys' ca. 21 cm. H. i alt inkl. pære 35 cm. Fremstår med patina, den ene mangler den kugleformede skrue i bunden af lysarmen, den anden har en slidt stofledning. (2)

Auktionen afsluttes:  05-03-2024 21:02:00