Erling Leick. 'The Conductor', olie på lærred

Varenummer: 5977539
Vurdering: DKK 8.000

Erling Leick f. 1952 'The Conductor', olie på lærred. sign. Leick samt betitlet på bagsiden.H. 120 cm, B. 100 cm. Uindrammet.

Erling Leicks malerier betegnes i Weilbachs kunstnerleksikon som abstrakt ekspressionisme. Hans debut som udstiller foregik på Kunstmuseet Holmen og siden fulgte udstillinger på Langelands museum, Ribe Kunstmuseum, galleri Nouvelle, Grupo Batik – Barcelona, Diplom hos Art Addiction Stockholm, finaleplads hos Stuttgart Town International Contest, B.B. International Zürich, La Agenda Art Mallorca, og medlemskab af sammenslutningerne Prokk og OK 18.

Kunstanmelder ved Jyllands Posten Lars Svanholm har skrevet en fyldestgørende artikel om et besøg i Erling Leick's atelier i tidsskriftet Kunstbazaren. Foruden maleriet skriver E. L. digte og har udgivet to digtsamlinger – At være fri (med anerkendende anmeldelse af Erik Skyum-Nielsen i Information), og desuden samlingen - Attenzione, der er indspillet på en EP af Magnus Østergaard Nielsen og blev månedens indspilning i karriereKanonen hos DR. E.L.s malerier er solgt ud over landets grænser fra Warzawa til New York.
Auktionen afsluttes:  04-04-2024 20:55:01