Vurdering:
10.000
Engelsk solitairering af platin prydet med en pæreslebet diamant i center på 0.63 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: P1, flankeret på ringskinnen af tyve mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.20 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P. Stemplet med London Gold Hallmarks med datering for 2022. Ringstr.: 52/ 16,75. Vægt: ca. 3,2 g. Ringen fremstår med minimale brugsspor. Medfølges af IGI certifikat hidrørende centerdiamanten, dateret 2013.