Vurdering:
7.000
Ring i 18 kt. guld prydet med ni brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.35 ct., heraf én større på ca. 0.06 ct. Farve: Top Crystal (I)-Faint Brown, klarhed: P. Stemplet med engelske lødighedsstempler og årstalsstempel fra 1978. Ringstr. 55,5/17,75. Vægt 7,9 g. Brugsspor.