En samling forgyldte møbelbeslag, 1700-tallet

Varenummer: 6473791
Vurdering: DKK 5.000

En samling forgyldte og rigt ornamenterede og gennembrudte møbelbeslag - nøglehulsbeslag og prydbeslag - af messing/bronze. 1700-tallet. Største mål (nøglehulsbeslag) 16,5 x 4,7 cm, mindste 5,3 x 2 cm. Varierende brugsspor, nogle fremstår med små brud eller afklippede dele.
Auktionen afsluttes:  12-07-2024 20:28:00