Ellen Stræde. To skulpturer af sortmalet lertøj (2)

Varenummer: 6471437
Hammerslagspris: DKK 1.000
Vurdering: DKK 1.500

Ellen Stræde (Født Ellen Stræde Christensen, 1936 i Varde, Død 2022). To skulpturer af sortmalet lertøj. H. 21-22 cm. Usign. Ene med flere chipafslag.
Proveniens: Hidrørende familien efter Ellen Stræde.
Ellen Stræde har udstillet på Athennæum, Charlottenborg, Sct. Agnes Roskilde, Henning Larsen, Den Spanske Ambassade, Industriens kunstforening, D.O.N.G Hørsholm m.fl.
Auktionen afsluttes:  13-07-2024 18:30:00

296941 03-07-2024 17:21:53 DKK 1000