Ekstraordinær South Sea perle- og diamantring af 18 kt. hvidguld, i alt 0.49 ct.

Varenummer: 6427343
Vurdering: DKK 17.000

Ekstraordinær cocktailring af 18 kt. hvidguld prydet med en stor South Sea kuturperle i center flankeret i et gennembrudt forløb af 38 brillantslebne diamanter, i alt 0.49 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VS-SI. Carat stemplet i ringskinnen. Perle: Ø 1,3 cm. Front: 1,8 cm. Ringstr.: 54/ 17,5. Vægt: ca. 13,1 g. Ringen fremstår med brugsspor, perle med stærk lustre og minimale vækstmærker.
Auktionen afsluttes:  23-05-2024 20:11:49