Eberhard & Co. Vintage herrechronograf i 18 kt. guld med gylden skive, ca. 1950'erne

Varenummer: 6440390
Vurdering: DKK 23.000

Vintage herrearmbåndsur fra Eberhard & Co., i urkasse af 18 kt. guld, gylden skive med arabertal og stregindeks, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, plexiglas, monteret med senere rem med forgyldt metalspænde, manuelt optræk. Ø. 39,2 mm. fremstår med brugsspor, mærker, bagkasse mangler split i hængsel, to emailleskader langs kant, én udskiftet sekundviser. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet.
Auktionen afsluttes:  11-05-2024 20:25:16