Eberhard & Co. Vintage herrechronograf i 18 kt. guld med gylden skive, ca. 1950'erne
Vurdering:
23.000
Vintage herrearmbåndsur fra Eberhard & Co., i urkasse af 18 kt. guld, gylden skive med arabertal og stregindeks, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, plexiglas, monteret med senere rem med forgyldt metalspænde, manuelt optræk. Ø. 39,2 mm. fremstår med brugsspor, mærker, bagkasse mangler split i hængsel, to emailleskader langs kant, én udskiftet sekundviser. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet.
11-05-2024 20:25:16