Varenummer: 6455874
Vurdering: DKK 2.000

To kinesiske dåser af sølv, begge ovalt cylinderformede med punslet overflade, den ene på kuglefødder, stemplet med eksportstempler, den ene for Tuck Chang, Shanghai, omkr. 1900. L. 10,5 og 8 cm. Samlet vægt ca. 182 g. Fremstår med brugsspor, begge graveret med samme monogram. (2)