Varenummer: 6455131
Vurdering: DKK 2.000

Dansk sølvsmed. 'Tang', en samling serveringsbestikdele af sølv bestående af:
En thesi (L. 13 cm.), en serveringsspade (L. 24 cm.), en tarteletspade (L. 20,5 cm.), en sukkerstrø (L. 16,6 cm.), en flødeske (L. 14,5 cm.), en pålægsgaffel (L. 16,4 cm.). Alt stemplet med københavns bymærke, ca. 1920. Samlet vægt: ca. 217 g. Samlingen fremstår med brugsspor. (6)