Varenummer: 6455112
Vurdering: DKK 1.200

Fiskeserveringsspade af sølv i rokokoform, gennembrudt laf udfyldt med motiver i relief og stemplet med mestermærke for Samuel Prahl, København 1842, skaftet senere og stemplet 830S. L. 28,5 cm. Vægt ca. 106 g. Fremstår med brugsspor.