Varenummer: 6454522
Vurdering: DKK 4.600

Et sæt på tolv dobbeltriflede frugt-/dessertknive af sølv, stemplet med mestermærke for Anton Michelsen (1809-1877, borgerskab i København 1841, hof- og ordensjuvelér fra 1848), København 1856 og 1862. L. 19 cm. Samlet vægt ca. 554 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (12)