Vurdering:
5.000
Aagaard. Hjertering med bred ringskinne af punslet 14 kt. guld prydet i front med hjerte af 14 kt. hvidguld isat 15 mindre klare hvide brillantslebne diamanter sat i pavé, i alt ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Stemplet: RNS 585. Ringstr.: 50/ 16. Vægt: ca. 11,4 g. Ringen fremstår med lette brugsspor.