Varenummer: 6436829
Vurdering: DKK 6.000

Sølvmester Thorvald Nielsen Meier, København (reg. 1931 - afm. 1961). Fiskebestik af hammerslået sølv til otte pers. bestående af otte fiskegafler (L. 17 cm.) og otte fiskeknive (L. 19,4 cm.). Stemplet med Københavns bymærke, anno 1935. Samlet vægt: ca. 732 g. Samlingen fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (16)