Vurdering:
14.000
Otto Rasmussen (reg. 1923 - afm. 2014). Stort retro vedhæng af 14 kt. guld udformet i et stramt geometrisk design prydet med glatslebet mørkeblå iolite. Ca. 1970. Stemplet OR 585. L. 9,5 cm. B. 2,6 cm. Vægt: ca. 31,8 g. Vedhænget fremstår med brugsspor samt minimale afslag på sten.
Iolite er en blå-violet ædelsten med en optisk effekt, der udsender fascinerende farveændringer, der indkapsler stenens evne til at hjælpe med at holde fokus.