Vurdering:
9.600
Ring i 14 kt. hvidguld prydet med en større dråbeformet tanzanit på 2.46 ct. (carat stemplet i ringskinnen), omkranset af og
med små brillantslebne diamanter på øvre del af ringskinnen på tilsammen ca. 0.30 ct. Ringstr. 49,5/15,80, Vægt 4 g. Brugsspor, tanzanitten med enkelte microchips.
Se matchende ørehængere i lotnr. 6424856.