Dansk møbelproducent. Jalousiskab, teaktræ

Varenummer: 6436716
Hammerslagspris: DKK 1.300
Vurdering: DKK 2.000

Dansk møbelproducent. Jalousiskab af fineret teaktræ, front med to jalousilåger med lameller af massivt egetræ, bag hvilke udtrækshylder til hængemapper samt hylder, stel med runde tilspidsede ben af massivt egetræ. 1950'erne. H. 112 cm. B. 103,5 cm. D. 45,5 cm. Fremstår med finerafslag på front, skruehuller på topplade, løse stel med flere åbne samlinger. Nøgle mangler.
Auktionen afsluttes:  13-02-2024 18:08:32