Cohr. Sølvbestik, 'Saksisk' mønster (140)
Næste bud:
20.000
Vurdering:
26.000
Cohr. Sølvbestik, 'Saksisk', bestående af:
10 Middagsknive L. 22 cm., 9 frokostknive20,5 cm., 22 frokostknive L. 19 cm., 13 gafler L. 18,5 cm., 9 gafler L.17,5 cm., 24 dessertskeer L. 18,5 cm.,
32 Kagegafler L 13,5 cm., 36 kaffeskeer 12 cm., 3 marmeladeskeer, 2 saltskeer. 140 dele. Vægt i rent sølv 3430 gram + Knive med stålskær. Disse med vægt inklusiv klinger 2735 gram. Alle dele produktions-stemplet 'Cohr' samt tre tårne. Fremstår med alm. brugsspor. (140)
Se evt. også varenummer 6466461
30-07-2024 19:11:17