Cigaretui af sølv prydet med 8 kt guld

Varenummer: 6433150
Hammerslagspris: DKK 1.700
Vurdering: DKK 2.200

Cigaretui af sølv drevet med blomster og bladværk, korpus med skjoldformede kartoucher, låg og bund prydet med oval knop af 8 kt guld, indvendigt forgyldt. Tilsyneladende ustemplet, men syretestet, muligvis orientalsk, antageligt 1900-tallets første halvdel. L. 15,5. B. 7. D. indvendigt 2,5 cm. Vægt ca. 278 g. Fremstår med brugsspor.
Auktionen afsluttes:  20-02-2024 20:13:44

795730 20-02-2024 20:11:44 DKK 1700