Chronographe Suisse 'Antimagnetique'. Vintage herrechronograf i 18 kt. roséguld, ca. 1950'erne

Varenummer: 6430940
Vurdering: DKK 8.000

Vintage herrearmbåndsur fra Chronographe Suisse, i urkasse af 18 kt. roséguld, støvkapsel af metal, bronzefarvet skive med arabertal, indvendig tachymeterkrans, chronograffunktion, separat sekund- og minutangivelse, stopursfunktion, monteret med senere læderrem med forgyldt spænde, plexiglas, mekanisk urværk med manuelt optræk Ø. 35,8 mm. fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.
Auktionen afsluttes:  05-03-2024 20:57:25