Varenummer: 6437668
Vurdering: DKK 16.000

Charles & Ray Eames (1907-1978) (1912-1988). Ovalt bord 'Segmented table' med ben af forkromet aluminium, plade fineret med ahorn. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra, 2014 med mærkat herfra. H. 72,5 cm. L. 275 cm. B. 137 cm. Udstillingsmodel med lette brugsspor, bordplade med lette ridser, tapestykker under plade.
Auktionen afsluttes:  03-07-2024 12:56:22