Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSX, blå. (6)

Varenummer: 6332320
Hammerslagspris: DKK 3.800
Vurdering: DKK 5.000

Charles Eames (1907-1978). sæt på seks skalstole, model DSX med originale skaller af blå polypropylen, Formgivet 1948. Fremstillet og stemplet hos Vitra. Professionel eftermonteret på originale H- base stel af forkromet stål fremstillet hos Vitra. H. 80/45 cm. Skaller med lette brugsspor, stel anløbet under sæde. (6)
Auktionen afsluttes:  27-02-2024 19:05:00

2327984 23-02-2024 08:23:06 DKK 3800