Charles Eames. Sæt på seks skalstole i multicolour, model DSX. (6)

Varenummer: 6467063
Vurdering: DKK 9.000

Charles Eames (1907-1978). sæt på seks skalstole, model DSX med originale skaller af flerfarvet polypropylen, monteret på originale H- base stel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet og stemplet hos Vitra. H. 80/44 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (6)
Auktionen afsluttes:  13-07-2024 13:05:00