Charles Eames. Kontorstol, model EA-119 i sort læder

Varenummer: 6472654
Vurdering: DKK 18.000

Charles Eames (1907-1978). Højdejustérbar kontorstol med vip, model EA-119, seneste generation med chrom-ring, sæde, ryg med betræk af sort læder, bagside med sort hopsak, armlæn og fempasfod af poleret aluminium med hjul. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med fane herfra, 2010. Sæde H. 42/55 cm. Fremstår med mindre brugsspor, ridser på aluminiumsfod.
Auktionen afsluttes:  13-07-2024 14:35:00