Varenummer: 6447632
Vurdering: DKK 40.000

Charles Eames (1907-1978). Sæt på fire armstole, 'Intermediate Swivel Arm Chair' udført med stel i aluminium. Sæde, ryg og armlæn original betrukket med originalt sort læder. Model ES 102, blev kun produceret i en begrænset periode fra 1968 til 1972, da producenten Herman Miller fandt den for dyr at producere. Stolen er af samme grund sjældent udbudt på auktion. H. 80/45 cm. Fremstår med kraftig brugsslitage, patineret læder med krakeleringer, én manglende knap på sæde. (4)
Auktionen afsluttes:  20-06-2024 12:26:31