Charles Eames. Et par armstole i sort læder, model EA-108 (2)

Varenummer: 6459966
Vurdering: DKK 15.000

Charles Eames (1907-1978). Et par armstole fra serien 'Aluminium Group', model EA-108, stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af sort læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label og fane herfra, 2008. H. 83/46 cm. Fremstår med mindre brugsspor, ridser og mærker på stel. (2)
Auktionen afsluttes:  13-07-2024 14:35:00