Carl Frederik Aagaard. 'Allegori' olie på lærred.

Varenummer: 6420230
Vurdering: DKK 10.000

Carl Frederik Aagaard (1833-1895). 'Allegori' Hyldest til kunsten og håndværket. Usigneret. Olie på lærred, 90 x 60 cm (112 x 88 cm). Enkelte aldersrelaterede afskalninger i toppen samt enkelt retouchering. Historik: Ifølge traditionen skulle nærværende maleri være tiltænkt som udsmykning i Kongeværelset i Det kongelige Teater. C.F. Aagaard var sammen med bl. a. Constantin Hansen med til at udsmykke teatret.
Auktionen afsluttes:  07-03-2050 08:48:00