Brillantring af platin, i alt ca. 0.50 ct

Varenummer: 6429341

Næste bud: DKK 6.000
Vurdering: DKK 8.000

Brillantring af platin front prydet med 4 princess - cut diamanter, i alt ca. 0.40 ct. , flankeret af 18 stårre og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS - SI. I alt ca. 0.50 ct. Stemplet med engelske Birmingham import gold Hallmarks.
vægt ca. 5,7 g. B. 0,6 cm. Ringstr. 53/16,75. Lette brugsspor.

DKK 6.000
Auktionen afsluttes:  08-03-2024 20:19:01