Børge Mogensen (1914-1972). Fritstående Kupésofa, model 2192 sort læder

Varenummer: 6466068
Hammerslagspris: DKK 15.000
Vurdering: DKK 25.000

Børge Mogensen (1914-1972). Fritstående to-pers. Kupésofa, original polstret med sort læder, løse hynder med dunfyld, ben i massivt kirsebær. L. 153 cm. H 108 cm. SH ca. 43 cm. Formgivet 1971. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Denne model 2192. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser.
Auktionen afsluttes:  26-06-2024 18:32:00

243385 20-06-2024 18:29:53 DKK 15000