Bjørn Wiinblad (1918-2006) for Rosenthal: 'Romanze' spise- og kaffestel (201)

Varenummer: 6469353

Næste bud: DKK 2.000
Vurdering: DKK 4.000

Bjørn Wiinblad (1918-2006) for Rosenthal: 'Romanze' spise- og kaffestel af hvid porcelæn med reliefmønster bestående af: 40 sidetallerkener diam. 17 cm, 3 sidetallerkener diam. 15 cm, 17 frokost tallerkener diam. 19,5 cm, 22 dybe tallerkener diam. 18,5 cm, 45 underkopper, 9 kaffekopper H 8 cm, 18 kaffekopper H 18 cm, 26 underkopper, 11 tekopper, 4 flødekander og 6 sukkerskåle (2 uden låg). Fremstår med brugsspor. (201)
Proveniens Danske Bank

DKK 2.000
Auktionen afsluttes:  26-07-2024 18:34:00