Bing og Grøndahl/Royal Copenhagen. Empire/Blå blomst diverse servicedele. (63)

Varenummer: 6450506
Hammerslagspris: DKK 3.600
Vurdering: DKK 1.200

Bing og Grøndahl. Empire diverse servicedele af porcelæn best. af: 1 suppeterrin uden låg Ø 25 cm. (1 sort.), 1 opsats H. 15 Ø 20 cm. (1 sort. med afslag), 1 fad med hanke nr. 101 Ø 24,5 (2 sort.), 1 saucekande (1 sort.),1 skal L. 24,5 cm (1 sort.), 1 smørkrukke (1 sort.), 1 ovalt skål L. 23 cm. (1 sort.), 2 ovale fade L.25/28 cm. (begge 1 sort.), 1 blad formet skål L. 17 cm. (1 sort.), 1 rekt. bakke L. 27 cm. (1 sort.), 1 ovalt fad L. 40 cm. (1 sort.), 4 middagstall. Ø 25 cm. (1 sort.), 5 frokosttall. Ø 21cm. (2 sort.), 2 suppetall. Ø 21 cm. (1 sort.), 9 kagetall. Ø 14 cm. (6 x1 sort. 3 x 2 sort.), 1 bladformet fad nr. 199 L. 25 cm. (2 sort.), 1 sukkerskål (1 sort. med afslag), 1 bægre (1 sort.), 1 plat de ménage (defekt med revne og med flere afslag, nogle stykke medfølger) med salt og peberbøsser ( 1 prop mangler) samt sennepskrukke (afslag under låget), 1 æggebægre (1 sort.), 1 tændstikker holder (1 sort.), 8 kaffekopper nr. 102 (1 x 1 sort. 7 x 2 sort.), 11 underkopper nr. 102 (4 x 1 sort. 7 x 2 sort.). Endvidere Royal Copenhagen Blå blomst 3 suppetall. nr. 1617 Ø 20 cm. (2 sort.) og 1 ovalt fad nr. 8132 L. 26 cm. (1 sort.). Alt med brugsspor, blandet sortering nogle dele defekte. (63)
Auktionen afsluttes:  04-04-2024 19:46:00