Bemalet guitar, unika plankebord samt hemmelig kuffert, alt med autografer - til fordel for Knæk Cancer

Varenummer: 6405862
Hammerslagspris: DKK 29.000
Vurdering: DKK 10.000

Et lot genstande med autografer fra danske musikere - til fordel for Knæk Cancer - bestående af:
Elguitar, Squier by Fender model Stratocaster, med transportkasse, guitar og kasse bemalet af kunstneren Lars Bollerslev (f. 1973). Guitaren signeret af forskellige danske musikere bl.a. Michael Falch, Mathilde Falch, Poul Krebs, Ole Kibsgaard, Mika Vandborg, Mike Tramp, Michel Belli og B-Joe Johansen. Enkelte autografer tilføjet, efter at auktionens fotos er taget. De sidste billeder på auktionen viser guitaren med nogle af dem, der har signeret dem. Videoer findes endvidere af nogle af musikerne bl.a. Michael Falch og Poul Krebs, mens de spiller på guitaren, og som køber kan få tilsendt.
Unika plankebord, udført af Lars Erik Olsen fra Kongeå Montage. Planker af oliebehandlet egetræ, der er dødt på roden og derfor fremstår med ormehuller. Ned midt gennem bordet et udsparet felt under plade af hærdet glas, hvori er lagt 23 egetræslister med autografer, bl.a. af Zididada, Danny Linde, Mike Tramp, Out Of Words, Geo, Palle Jord, Sussi og Drengene, Sebastian Groset, Hanne Nørgård, Poul Krebs, Old School, Vafande, Theo, Franz Beckerlee og Billy Cross. Flere egelister med autografer medfølger, så man selv kan skifte imellem dem efter ønske. Klistermærke med Knæk Cancers logo midt på bordpladen. Autograflister og klistermærke kan tages af. Fod af håndsmedet jern. Mål: H. 79. L. 215. B. 89,5 cm.
Samt en kuffert med hemmeligt indhold fra danske musikere, kufferten signeret af Peter Ebberfeld med band.

NB! Genstandene står ikke i showroomet i Vejle, men på en adresse i Brændstrup ved Gram. Eftersyn kan ske efter aftale med Auktionshuset Vejle. Køber står selv for at arrangere afhentning.

Pengene fra auktionen går ubeskåret til Knæk Cancer Brøns, Flemming Pedersens indsamling. Alle ting er doneret til formålet: bordet doneret af Kongeå Montage, guitaren af Akustikken Aarhus, bemalingen af kunstneren Lars Bollerslev, Knæk Cancer blomsten af BL Grafisk & Raun Reklamer. Auktionshuset.com donerer således også alle salærer og gebyrer. Guitaren figurerer i en optaktsudsendelse til Knæk Cancers liveshow. Optaktsudsendelsen sendes den 25/10 og liveshowet den 28/10 2023. I udsendelsen signerer Sanne Salomonsen guitaren.
Om indsamlingen Knæk Cancer Brøns skriver Flemming Pedersen (som ses på to billederne med guitaren): 'Jeg er startet med en autografindsamling på en guitar. Guitaren er dekoreret af en lokal kunstner (Lars Bollerslev) med et lokalt historisk motiv “Æ Marskmandshus”. Ideen er at kendte musikere spiller og filmer en koncert på guitaren, en Stratocaster sponsoreret af Akustikken i Århus, hvor efter de sætter deres autograf på bagsiden. Til sidst sælges guitaren til højstbydende på auktion, hvor salgsprisen ubeskåret går til Knæk Cancer. Der arbejdes lokalt også på yderlige tiltag til fordel for Knæk Cancer.
Jeg er selv blevet ramt af uhelbredelig Cancer, og vil bruge min sidste tid, på at være noget for andre, og være med til at skabe en mulighed for kræftramte i fremtiden, som nogen før mig har gjort for mig i dag.
Hvis vi som mennesker står sammen, og uselvisk hjælper hinanden, vil vi kunne skabe et bedre samfund og give grobund for udvikling til hjælp for den enkelte. Ikke kun i sygdomsforløb, men generelt set. Det ses mere udbredt i dagens samfund, at vi gerne vil hjælpe, hvor der er mulighed for det. Dette ses tydeligt til de store landsindsamlinger.
Dette vil jeg gerne være en del af og medvirke til. Derfor starter jeg min egen indsamling, i de kredse hvor jeg har min omgang.'
Auktionen afsluttes:  27-10-2023 20:03:32