Bemalet guitar, unika plankebord samt hemmelig kuffert, alt med autografer - til fordel for Knæk Cancer
Hammerslagspris:
29.000
Vurdering:
10.000
Et lot genstande med autografer fra danske musikere - til fordel for Knæk Cancer - bestående af:
Elguitar, Squier by Fender model Stratocaster, med transportkasse, guitar og kasse bemalet af kunstneren Lars Bollerslev (f. 1973). Guitaren signeret af forskellige danske musikere bl.a. Michael Falch, Mathilde Falch, Poul Krebs, Ole Kibsgaard, Mika Vandborg, Mike Tramp, Michel Belli og B-Joe Johansen. Enkelte autografer tilføjet, efter at auktionens fotos er taget. De sidste billeder på auktionen viser guitaren med nogle af dem, der har signeret dem. Videoer findes endvidere af nogle af musikerne bl.a. Michael Falch og Poul Krebs, mens de spiller på guitaren, og som køber kan få tilsendt.
Unika plankebord, udført af Lars Erik Olsen fra Kongeå Montage. Planker af oliebehandlet egetræ, der er dødt på roden og derfor fremstår med ormehuller. Ned midt gennem bordet et udsparet felt under plade af hærdet glas, hvori er lagt 23 egetræslister med autografer, bl.a. af Zididada, Danny Linde, Mike Tramp, Out Of Words, Geo, Palle Jord, Sussi og Drengene, Sebastian Groset, Hanne Nørgård, Poul Krebs, Old School, Vafande, Theo, Franz Beckerlee og Billy Cross. Flere egelister med autografer medfølger, så man selv kan skifte imellem dem efter ønske. Klistermærke med Knæk Cancers logo midt på bordpladen. Autograflister og klistermærke kan tages af. Fod af håndsmedet jern. Mål: H. 79. L. 215. B. 89,5 cm.
Samt en kuffert med hemmeligt indhold fra danske musikere, kufferten signeret af Peter Ebberfeld med band.
NB! Genstandene står ikke i showroomet i Vejle, men på en adresse i Brændstrup ved Gram. Eftersyn kan ske efter aftale med Auktionshuset Vejle. Køber står selv for at arrangere afhentning.
Pengene fra auktionen går ubeskåret til Knæk Cancer Brøns, Flemming Pedersens indsamling. Alle ting er doneret til formålet: bordet doneret af Kongeå Montage, guitaren af Akustikken Aarhus, bemalingen af kunstneren Lars Bollerslev, Knæk Cancer blomsten af BL Grafisk & Raun Reklamer. Auktionshuset.com donerer således også alle salærer og gebyrer. Guitaren figurerer i en optaktsudsendelse til Knæk Cancers liveshow. Optaktsudsendelsen sendes den 25/10 og liveshowet den 28/10 2023. I udsendelsen signerer Sanne Salomonsen guitaren.
Om indsamlingen Knæk Cancer Brøns skriver Flemming Pedersen (som ses på to billederne med guitaren): 'Jeg er startet med en autografindsamling på en guitar. Guitaren er dekoreret af en lokal kunstner (Lars Bollerslev) med et lokalt historisk motiv “Æ Marskmandshus”. Ideen er at kendte musikere spiller og filmer en koncert på guitaren, en Stratocaster sponsoreret af Akustikken i Århus, hvor efter de sætter deres autograf på bagsiden. Til sidst sælges guitaren til højstbydende på auktion, hvor salgsprisen ubeskåret går til Knæk Cancer. Der arbejdes lokalt også på yderlige tiltag til fordel for Knæk Cancer.
Jeg er selv blevet ramt af uhelbredelig Cancer, og vil bruge min sidste tid, på at være noget for andre, og være med til at skabe en mulighed for kræftramte i fremtiden, som nogen før mig har gjort for mig i dag.
Hvis vi som mennesker står sammen, og uselvisk hjælper hinanden, vil vi kunne skabe et bedre samfund og give grobund for udvikling til hjælp for den enkelte. Ikke kun i sygdomsforløb, men generelt set. Det ses mere udbredt i dagens samfund, at vi gerne vil hjælpe, hvor der er mulighed for det. Dette ses tydeligt til de store landsindsamlinger.
Dette vil jeg gerne være en del af og medvirke til. Derfor starter jeg min egen indsamling, i de kredse hvor jeg har min omgang.'
27-10-2023 20:03:32
Kundenr. | Dato | Tid (CET) | Bud | |
2323089
27-10-2023
20:01:32
29000
2321846
27-10-2023
20:00:20
28000
2323089
27-10-2023
20:00:08
27000
2321846
27-10-2023
19:59:56
26000
2323089
27-10-2023
19:59:21
25000
2321846
27-10-2023
19:59:10
24000
2323089
27-10-2023
19:58:35
23000
2321846
27-10-2023
19:58:12
22000
2323089
27-10-2023
19:56:09
21000
2323234
27-10-2023
19:55:14
20000
2323089
27-10-2023
19:39:56
19500
2322981
27-10-2023
19:38:32
19000
2323089
27-10-2023
19:33:49
18500
2322981
27-10-2023
19:32:36
18000
2323089
27-10-2023
18:17:36
17500
2322981
27-10-2023
17:20:18
17000
2321888
27-10-2023
15:12:33
16500
2323089
27-10-2023
14:38:06
16000
2321846
24-10-2023
20:54:03
15500
1738976
22-10-2023
13:52:33
15000
2321846
24-10-2023
20:54:03
15000
1738976
22-10-2023
13:52:33
14500
2321846
24-10-2023
20:54:03
14000
1738976
22-10-2023
13:52:33
13500
1265705
22-10-2023
21:31:10
13000
1738976
22-10-2023
13:52:33
12500
1265705
22-10-2023
21:31:10
12000
1738976
22-10-2023
13:52:33
11500
2321846
22-10-2023
08:28:16
11000
1738976
22-10-2023
13:52:33
11000
2321846
22-10-2023
08:28:16
10500
1265705
14-10-2023
16:04:14
10000
2321846
22-10-2023
08:28:16
10000
1265705
14-10-2023
16:04:14
9800
2321846
22-10-2023
08:28:16
9600
1265705
14-10-2023
16:04:14
9400
2321846
22-10-2023
08:27:53
9200
1265705
14-10-2023
16:04:14
9000
2321846
22-10-2023
08:27:53
8800
1265705
14-10-2023
16:04:14
8600
2321888
15-10-2023
19:23:48
8400
1265705
14-10-2023
16:04:14
8200
2321888
15-10-2023
19:22:20
8000
1265705
14-10-2023
16:04:14
7800
2321886
14-10-2023
14:11:14
7600
2321888
14-10-2023
14:07:10
7400
2321886
14-10-2023
14:10:49
7200
2321888
14-10-2023
14:07:10
7000
2321886
14-10-2023
13:47:08
6800
1010100
14-10-2023
12:03:38
6600
1968482
14-10-2023
09:06:30
6400
2321850
13-10-2023
23:36:09
6200
2321844
13-10-2023
22:38:41
6000
2321850
13-10-2023
23:35:34
5800
2321844
13-10-2023
22:38:41
5600
2321850
13-10-2023
23:35:21
5400
2321844
13-10-2023
22:38:41
5200
2321837
13-10-2023
22:11:27
5000
2321844
13-10-2023
22:38:41
4800
2321837
13-10-2023
22:11:27
4600
2321844
13-10-2023
22:38:41
4400
2321837
13-10-2023
22:11:27
4200
2321844
13-10-2023
22:38:41
4000
2321837
13-10-2023
22:11:27
3800
2321844
13-10-2023
22:38:41
3600
2321837
13-10-2023
22:11:27
3400
2321844
13-10-2023
22:38:41
3200
2321837
13-10-2023
22:11:27
3000
2321844
13-10-2023
22:38:41
2800
2321837
13-10-2023
22:11:27
2600
2321844
13-10-2023
22:38:41
2400
2321837
13-10-2023
22:11:27
2200
2321844
13-10-2023
22:38:41
2000
2321837
13-10-2023
22:11:27
1900
2321844
13-10-2023
22:38:41
1800
2321837
13-10-2023
22:11:27
1700
2321844
13-10-2023
22:38:41
1600
2321837
13-10-2023
22:11:27
1500
2321840
13-10-2023
22:30:51
1400
2321837
13-10-2023
22:11:27
1300
2321840
13-10-2023
22:30:12
1200
2321837
13-10-2023
22:11:27
1100
2321840
13-10-2023
22:30:12
1000
2321837
13-10-2023
22:11:27
950
2321840
13-10-2023
22:30:12
900
2321837
13-10-2023
22:11:27
850
2321840
13-10-2023
22:29:40
800
2321837
13-10-2023
22:11:27
750
2321840
13-10-2023
22:29:40
700
2321837
13-10-2023
22:11:27
650
2321840
13-10-2023
22:29:40
600
2321837
13-10-2023
22:11:27
550
2321840
13-10-2023
22:29:40
500
2321837
13-10-2023
22:11:27
450
2321840
13-10-2023
22:29:40
400
2321837
13-10-2023
22:11:27
350