Barokkommode af egetræ med svungen front med tre skuffer og forgyldte greb, 18. årh.

Varenummer: 6443725
Vurdering: DKK 3.000

Kommode med tre skuffer, plade og skuffefronter med indlagt liste af mørkt træ. Store forgyldte greb og nøglebeslag i rokokostil med rocailler og cartoucher. Greb på siderne, cabriole ben afsluttede med klove. B. 116, D. 62, H. 87 cm.
Fremstår i pæn stand, restaureret og med nyere bagklædning. Tørrevne i pladen
Auktionen afsluttes:  12-07-2024 19:24:00