Arne Jacobsen. Stol model 3102 'Tungen' (4)

Varenummer: 6467511

Næste bud: DKK 4.000
Vurdering: DKK 12.000

Arne Jacobsen. Fire stol model 3102 'Tungen', med sæde af formspændt fineret valnødtræ, ben af forkromet stål, sædehøjde 44 cm. Formgivet 1955 til Munkegaardsskolen. Fremstillet hos Howe, Odense. Udstillingsmodeller med minimale/ingen brugsspor. (4)

DKK 4.000
Auktionen afsluttes:  27-07-2024 19:05:00